Informační systémy životního prostředí
Efektivní rozhodování a uplatňování nástrojů environmentální politiky je podmíněno dostupností kvalitních a včasných informací. Informační základna rezortu životního prostředí je velmi široká, a tak systémový sběr, ověřování, zpracování a publikace dat je náročný proces. Informace z oblasti životního prostředí jsou dostupné na webových stránkách ministerstva, webech jeho rezortních organizací a dále prostřednictvím informačních systémů (dále IS) specializovaných na konkrétní složky životního prostředí. Souborně jsou odborné informační zdroje rezortu životního prostředí označovány jako Jednotný informační systém životního prostředí (JISŽP). Vedení a řízení JISŽP je přímo spojeno s existencí Ministerstva životního prostředí (viz odstavec (4) § 19 zákona č. 2/1969 Sb., o zřízení ministerstev a jiných ústředních orgánů státní správy ČR). JISŽP je ve své podstatě pouze formálním označením pro decentralizovanou soustavu IS a elektronických aplikací, jejichž společným jmenovatelem jsou data, vztahující se tematicky k jednotlivým složkám životního prostředí. Tato data spravuje ministerstvo a jeho rezortní organizace.
IS v JISŽP zajišťují elektronické informační služby, které slouží k výkonu odborných agend a ke shromažďování a prezentaci dat o jednotlivých složkách životního prostředí, a dále procesně založené IS veřejné správy (ISVS), zpracovávající data a dokumenty v závislosti na požadavcích environmentální legislativy (typicky s vazbou na správní řád). Jednotlivé IS a aplikace je možné vnímat jako subsystémy JISŽP. S ohledem na historický vývoj, unikátnost agend a individuální správu IT infrastruktury jednotlivými rezortními organizacemi, je architektura JISŽP decentralizovaná. Zatím jsou IS technicky provozovány jako samostatné aplikace nad vlastním databázovým a technologickým prostředím, tzn. bez přímé integrace na společné referenční prostředí. Aktuální snahou je postupnými kroky datovou základnu rezortu životního prostředí integrovat na jednotnou datovou platformu.
Rozvoj dílčích IS (subsystémů JISŽP) souvisí především s průběžnými změnami v oblasti environmentální legislativy. JISŽP jako celek je tedy rozvíjen prostřednictvím postupného rozvoje svých subsystémů.
Kromě vlastních rozvojových aktivit v rámci JISŽP Ministerstvo životního prostředí realizuje vládní politiku v oblasti eGovernmentu. Od roku 2012 jde především o zajišťování ohlašovacích povinností MŽP ve vztahu k Registru práv a povinností, a to včetně oznamování působnosti v agendách, ve kterých má ministerstvo definovanou působnost. Je tak naplněna podmínka přístupu MŽP k referenčním údajům systému základních registrů i postupného napojování relevantních IS k jeho rozhraní.
Odkazy
- Informační systém Úmluvy o biologické rozmanitosti
Informační systém Úmluvy o biologické rozmanitosti zabezpečuje vědecko-technickou spolupráci v oblasti ochrany biologické rozmanitosti na vnitrostátní i mezinárodní úrovni a soustřeďuje relevantní odkazy na jednom místě.
- Informační systém ochrany přírody
ISOP je celostátním informačním systémem určeným ke zpracování údajů o ochraně přírody a krajiny ČR zahrnující agendy vyplývající ze zákona č. 114/1992 Sb, o ochraně přírody a krajiny. Je vytvářený za účelem podpory výkonu státní správy, poskytování informací v oblasti ochrany přírody a krajiny, podpory vědy a výzkumu, tvorby politik v oblasti ochrany přírody a krajiny, podpory péče o přírodu a krajinu. Zahrnuje tyto podřízené systémy: Nálezová databáze ochrany přírody, Registr druhové ochrany, Digitální registr ÚSOP, Registr opatření péče o přírodu a krajinu a Jednotnou evidenci speleologických objektů. Fyzicky se skládá z centrálního datového skladu s nadstavbou potřebného počtu webových aplikací, mapových služeb a portálového rozhraní určeného k prohlížení, vyhledávání dat a k odkazování na dílčí poskytované služby a aplikace. Systém je rovněž zdrojem poskytování dat pro zpracování územně analytických podkladů dle zákona č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu.
- Povodňový informační systém
POVIS je základní platformou pro kvalitní komunikaci mezi odpovědnými subjekty na všech organizačních úrovních, zjednodušit a zrychlit přenos informací a v neposlední řadě zajistit jednotné formáty předávaných dat. Blíže v rubrice na stránkách http://www.mzp.cz/cz/ochrana_pred_povodnemi.
- Informační systém kvality ovzduší
Automaticky generované webové stránky s daty o čistotě ovzduší.
- Registr CITES
Informační systém Registr CITES je podpůrný nástroj k regulaci a kontrole mezinárodního obchodu s ohroženými druhy živočichů a rostlin, vytvořený na základě principů eGovernmentu a podle zákona č. 100/2004 Sb. (zákon o obchodování s ohroženými druhy). Umožňuje kompletní elektronické vedení agendy CITES např. při vyplňování žádostí o doklady CITES veřejností, vydávání, správě a kontrole dokladů CITES, vedení evidence zabavených nelegálně držených exemplářů ohrožených druhů a přestupců Českou inspekcí životního prostředí, řízení odborných stanovisek AOPK ČR, či plnění reportingových povinností. Těmito službami systém výrazně usnadňuje výkon státní správy v problematice CITES všem kompetentním orgánům a zároveň snižuje administrativní zátěž žadatelů o doklady CITES.
- Hydroekologický informační systém
HEIS VÚV je centrálním informačním systémem VÚV TGM, v.v.i., v oblasti vodního hospodářství a ochrany vod. Blíže v rubrice o informačních systémech na stránkách http://www.mzp.cz/cz/voda.
- Modul Autovraky Informačního systému odpadového hospodářství
Modul autovraky Informačního systému odpadového hospodářství („MA ISOH“) legislativně vychází z vyhlášky č. 352/2008 Sb., o podrobnostech nakládání s autovraky ve znění pozdějších předpisů a z platného datového standardu Ministerstva životního prostředí. Tento on-line informační systém pro sledování toku vybraných autovraků (vozidel kategorie M1 a N1) byl spuštěn 01.01.2009 a umožňuje připojení oprávněných osob s povolením ke sběru a zpracování autovraků tak, aby splnily legislativní povinnost uložit vydané potvrzení o převzetí vybraného autovraku do centrálního systému. Systém je napojen na kontaktní místa veřejné správy (CzechPOINT), databázi hledaných vozidel Policie ČR, Informační systém základních registrů, Registr zařízení a spisů a Registr motorových vozidel. Také slouží k nahlédnutí a kontrole, zda jsou vozidla nebo potvrzení od zpracovatelů autovraků evidována v databázi ekologicky odstraněných vozidel.
- Informační systém statistiky a reportingu
Systém sběru vybraných dat k zajištění reportingových povinností a prezentaci agregovaných statistických informací o stavu životního prostředí v ČR.
- Geologický informační systém
Geologický informační systém (GeoIS) buduje ČGS v souladu s národními i mezinárodními normami (JISŽP, INSPIRE). Zahrnuje informační základnu, technické a programové prostředky, postupy, technologie a pracovníky a existuje v daném legislativním prostředí – http://www.geology.cz/extranet/vav/informacni-systemy. V GeoIS jsou uložena jak grafická data (mapy, zákresy rizikových úložných míst, atp.), tak popisné údaje (kódovníky, výsledky analýz, citace digitálního archivu Geofondu atp.). GeoIS obsahuje řadu rozsáhlých tematických subsystémů: geologické mapy – Národní geologická mapová databáze (NGMD), nerostné suroviny – Surovinový informační systém (SurIS), těžební odpady – registr rizikových úložných míst, subsystém pro geologicky dokumentované objekty (vrty, šachtice apod.), geohazardy (registr svahových nestabilit a komplexní informace o radonu), hydrogeologii, geofyziku, půdy a další.
- Systém evidence kontaminovaných míst
Informační systém pro evidenci, sledování a posuzování priorit kontaminovaných resp. potenciálně kontaminovaných míst a lokalit s řešenou ekologickou újmou.
- Ústřední seznam ochrany přírody
Digitální registr zpřístupňuje základní sumarizační údaje o objektech, které jsou evidovány Ústředním seznamem ochrany přírody ČR.
- Informační systém monitoringu
Informační systém ke sledování kvalitativního stavu vod podle požadavků Směrnice Rady č. 2000/60/ES.
- Místní agenda
Systém monitorování úrovně procesu MA21 v jednotlivých obcích, městech a regionech, směřující k udržitelnému rozvoji a zapojování veřejnosti v plánech, koncepcích, metodikách a projektech.
- Jednotný rezortní metainformační systém
Metainformační systém zajišťující správu a popis metadatových záznamů ukládaných do katalogu geoportálu k dalšímu využití.
- Surovinový informační systém
SurIS je informačním systémem o nerostném bohatství ČR s důrazem na jeho ochranu, který slouží k územnímu plánování, ke tvorbě surovinové politiky státu, ke tvorbě studií a zpráv. Obsahuje databáze ložisek nerostných surovin, dobývacích prostorů, předchozích souhlasů ke stanovení dobývacích prostorů, chráněných ložiskových území, průzkumných území, ploch dotčených těžbou nerostných surovin, ploch sanovaných, v rekultivaci a revitalizovaných.
- Informační systém odpadového hospodářství
ISOH je databázový systém pro centralizaci metodického řízení sektoru odpadového a obalového hospodářství v ČR. Data sledují produkci a nakládání s odpady i zařízení pro úpravu, využívání a zneškodňování odpadů v potřebném rozsahu a kvalitě. Jsou získávána na základě zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech. Slouží také k unifikaci základních parametrů pro vybudování a provoz zařízení pro úpravu, využívání a odstraňování odpadů i pro koncepční řešení povolovacího procesu v oblasti odpadového hospodářství. Nově obsahuje registry a číselníky v kategoriích zpětného odběru, výrobci elektrozařízení, výrobci baterií a akumulátorů, osoby s povinností zpětného odběru a využití odpadu z obalů a další. Odborné veřejnosti je určen registr odpadového výkaznictví VISOH.
- Geoportál INSPIRE
Základní rozhraní pro zprostředkování přístupu veřejnosti k prostorovým datům ČR. Jeho pomocí lze vyhledávat informace o prostorových datech, publikovat prostorová data pomocí mapové aplikace, poskytovat data pomocí e-shopu, generovat georeporty.
- Informační systém integrované prevence
Informační systém integrované prevence je celostátní informační systém veřejné správy, který spravuje Ministerstvo životního prostředí, a je součástí jednotného informačního systému životního prostředí. Informační systém integrované prevence slouží k zajištění veškerých povinností vztahujících se ke zveřejňování informací a přístupu veřejnosti k informacím podle zákona č. 76/2002 Sb., o integrované prevenci (zejména stručné shrnutí žádosti, hodnocení nejlepších dostupných technik a vlastní rozhodnutí - integrované povolení). Systém umožňuje veřejnosti získat co nejširší přehled o jednotlivých povolovacích procesech a případně se zůčastnit řízení a/nebo zaslat své připomínky. Systém je také funkčním archívem zveřejňovaných dokumentů k povolovacím řízením i dalších informací o integrované prevenci.
- Informační systém SEA
Informační systém SEA České republiky dle zákona č. 100/2001 Sb., o posuzování vlivů na životní prostředí, je určen pro potřeby úřadů vykonávajících funkci příslušného úřadu dle zákona o posuzování vlivů na životní prostředí. Slouží zejména k vedení evidence posuzovaných koncepcí a ke zveřejňování dokumentů souvisejících s procesem posuzování vlivů na životní prostředí na internetu tak, jak ukládá zákon o posuzování vlivů na životní prostředí.
- Integrovaný registr znečišťování životního prostředí (IRZ)
Registr obsahuje informace o únicích a přenosech vybraných znečišťujících látek, které jsou každoročně ohlašovány za jednotlivé provozovny na základě splnění kritérií stanovených příslušnými právními předpisy. Veřejnost, státní správa, nevládní organizace, vědecká a vysokoškolská pracoviště či média tak mají k dispozici informace o tom, jak se konkrétní provozovny podílejí na znečišťování vody, ovzduší, půdy či na produkci chemických látek v odpadech a odpadních vodách.
- Environmentální Helpdesk
Portál Environmentální Helpdesk je sofistikované řešení podpory v environmentálním poradenství a plnění ohlašovacích povinností. Znalostní báze, tématický slovník a řešené situace v systému pomáhají uživatelům v orientaci při ochraně životního prostředí a v plnění povinností vyžadovaných příslušnými zákony. Nahrazuje dílčí aplikace podpory odborných útvarů a je v procesu neustálého vývoje.
- Informační systém EIA
Informační systém EIA České republiky dle zákona č. 100/2001 Sb., o posuzování vlivů na životní prostředí, je určen pro potřeby úřadů vykonávajících funkci příslušného úřadu dle zákona o posuzování vlivů na životní prostředí. Slouží k vedení evidence posuzovaných záměrů a ke zveřejňování dokumentů souvisejících s procesem posuzování vlivů na životní prostředí na internetu tak, jak ukládá zákon o posuzování vlivů na životní prostředí.
- Informační systém EIA podle zákona č. 244/1992 Sb.
Informační systém o aktivitách posuzovaných dle zákona č. 244/1992 Sb. slouží k vedení evidence aktivit posuzovaných dle zákona ČNR č. 244/1992 Sb., jejichž posuzování bylo zahájeno před účinností zákona č. 100/2001 Sb. Provoz tohoto systému bude zajišťován i nadále, neboť posouzení zahájená před účinností zákona č. 100/2001 Sb., o posuzování vlivů na životní prostředí a o změně některých souvisejících zákonů, se dokončí podle zákona č. 244/1992 Sb., ve znění pozdějších předpisů.